X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Jak autonomiczne roboty zwiększają efektywność przemysłu?

Roboty nie tylko usprawniają czynności, do których są przeznaczone, lecz odgrywają rolę testerów w stosunku do całego systemu. Wdrożenie autonomicznego robota jest rodzajem audytu i szansą na optymalizację wszystkich procesów intralogistycznych.

Wdrożenie robotów klasy AMR, takich jak VERSABOT 500, oznacza generalną zmianę dla całego organizmu, jakim jest magazyn czy zakład produkcyjny.Obecność robota uświadamia, jak wiele można zyskać, niwelując drobne niedociągnięcia – korygując przebiegi ścieżek transportowych, lokalizacji punktów pobierania i dostarczania towarów (komponentów do produkcji) czy miejsc instalacji ładowarek baterii trakcyjnych. Autonomiczne maszyny pokazują też, jak istotne jest utrzymanie stałego tempa pracypłynności wykonywania zadańwykluczenia mikroprzestojów i niepotrzebnego powtarzania czynności.   

Robot nie czeka na koniec zmiany

Roboty typu AMR (Autonomus Mobile Robots), nie są tanimi maszynami – szczególnie wzestawieniu z kosztami zatrudnienia niewykwalifikowanych robotników. W zamian zatoskutecznie rozwiązują problemy, które pojawiają się zawsze wtedy, gdy mamy doczynienia z wykonywaniem przez ludzi czynności powtarzalnych, monotonnych, ajednocześnie wymagających dużej precyzji. 

Autonomiczny robot maksymalnie wykorzystuje czas pracy. Utrzymuje stałe tempo wykonywanych czynności, nie myli się, nie robi przerw oraz niezaplanowanych przestojów, nie powtarza zbędnych ruchów i czynności, a w przypadku zablokowania ścieżki, wytycza błyskawicznie optymalną zastępczą trasę. Wszystkie wymienione cechy, charakteryzujące aktywność robotów, wpływają nie tylko na podniesienie wydajności i jakości, ale także zwiększenie bezpieczeństwa pracy.  

Wykorzystywane w intralogistyce roboty AMR mogą pracować w systemie zmianowym, aleteż wykonywać powierzone czynności nieprzerwanie – tak długo jak to konieczne. Abybyło to możliwe, trzeba odpowiednio dostosować system ładowania lub wymiany baterii oraz wykonania prac serwisowych. Można tak ułożyć grafiki pracy robotów, aby zastępowały się przy realizacji zadań, umożliwiając utrzymanie ruchu. Im więcej robotów pracuje w danym zakładzie czy magazynie, tym elastyczniej można dopasowywać ich możliwości dozmieniających się potrzeb. 

Maszyny rozwiązują problemy kadrowe

Bardzo ciekawym aspektem wykorzystania robotów jest skuteczne rozwiązanie problemów kadrowych. Dotyczy to szczególnie obsadzenia stanowisk, na których praca jest mało atrakcyjna finansowo, wymagająca dużego wysiłku fizycznego, często niebezpieczna iwykonywana w trudnych warunkach. 

źródło: materiały Versabox

Wykorzystanie robotów pozwala uniknąć żmudnego procesu rekrutacjiszkolenia, powolnego wdrażania, podpisywania umów i wypłacania wynikających z tego tytułu świadczeń. Człowiek potrzebuje ponadto ubrań roboczych, środków ochrony osobistej, przerw na posiłki oraz wielu innych świadczeń i przywilejów. Jeżeli zdarzają się przestoje, zapracę i tak trzeba zapłacić, nie wspominając o chorobach czy urlopach. Spełnienie wszystkich zobowiązań wobec pracownika generuje nie tylko koszty bezpośrednie, lecz jest wielkim wysiłkiem organizacyjnymRoboty nie potrzebują niczego poza zasilaniem i serwisem. 

Ważną kwestią jest też możliwość łatwego skalowania liczby wykonawców: dysponując flotą robotów, można je przerzucać w określone rejony w takiej liczbie, jaka jest aktualnie potrzebna. Nie trzeba sprawdzać grafiku, pilnować kodeksowej liczby godzin i płacić za pracę powyżej ustalonych limitów. Jedynym kryterium jest liczba aktualnie sprawnych maszyn. 

Robot robi audyt

Robot, chcąc nie chcąc, jest doskonałym audytorem procesów logistycznych. Wystarczy, żeprzetransportuje ładunek, który do tej pory był przemieszczany przez operatora wózka widłowego. Jeżeli po porównaniu wyników pojawi się istotna rozbieżność, będzie to sygnał wystąpienia nieprawidłowości w pracy. Wykrycie ich przyczyn pozwoli zoptymalizować fragment procesu dostaw.  

Zastosowanie robotów wymusza optymalizację ścieżek transportowychpoprawę lokalizacji oraz organizacji miejsc poboru i dostaw transportowanych ładunków (np. lokalnych magazynów przy maszynach produkcyjnych). To działania konieczne do maksymalnego wykorzystania pracy robota, pozwalające minimalizować zużycie energii, ograniczać ryzyko kolizji (z innymi maszynami i ludźmi) oraz opóźnień wynikających np. z konieczności omijania zbyt wielu przeszkód pojawiających się na trasie przejazdu maszyny. Wszystkie wprowadzone zmiany służą nie tylko robotowi, lecz ujawniają i pozwalają usuwać wąskie gardła w całym systemie intralogistyki.

Roboty klasy AMR – poza konkretnymi czynnościami, do których wykonania zostały stworzone – niejako przy okazji” opomiarowują procesy logistyki wewnętrznejdostarczają kadrze managerskiej danych nie obarczonych ryzykiem błędu czy manipulacji. Wdrożenie robotów klasy AMR pozwala wprowadzić intralogistykę na poziom nowoczesnego zarządzania opartego na danych. 

Jeśli interesuje Cię tematyka robotyzacji, zapraszamy na bloga Versabox.

Versabox jest partnerem merytorycznym sekcji Przemysł. 

Versabox

Versabox

VersaBox jest producentem autonomicznych robotów mobilnych (AMR). Działają one w ramach kompleksowej platformy inteligentnej intralogistyki 4.0, która wdrażana jest w przedsiębiorstwach produkcyjnych i logistycznych.

 


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 104 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend