Nad bezpośrednimi przyczynami utraty wzroku naukowcy pracują od bardzo dawna. Natomiast sztuczna inteligencja opracowana przez Google i DeepMind, gdy już się rozwinie, może być wielkim przełomem. Już teraz radzi sobie naprawdę dobrze!
AMD – choroba osób po 60-tym roku życia
Sztuczna inteligencja, którą opracował zespół Google i DeepMind została zbudowana w celu wykrycia plamek na oku związanych ze zwyrodnieniami i wiekiem, czyli AMD. Ponad 25% w Europie i nawet 11 milionów w USA chorych, to osoby powyżej 60 roku życia. Sama choroba posiada dwa rodzaje – suchy i mokry. Sucha, powoduje jedynie lekką utratę wzroku, natomiast mokra może doprowadzić nawet do trwałej utraty wzroku, o czym czytamy na stronie thenextweb.com. Obecne metody badania oka pacjenta w związku z tą chorobą, to wykonanie skanu 3D. Badacze z DeepMind odkryli, że AI może zrobić to znaczenie szybciej.
O samych badaniach
Zespoły Google i DeepMind wyszkoliły system sztucznej inteligencji na anonimowym zbiorze od 2795 pacjentów. U wszystkich uprzednio zostało zdiagnozowane AMD w odmianie mokrej. Kolejnym krokiem było dostarczenie tych danych do sieci neuronowych oraz połączenie ich ze sobą tak, aby odpowiednio etykietowały dane dostarczane ze skanów 3D gałki ocznej. Ai potrafi przewidzieć rozwinięcie się tego rodzaju AMD u pacjenta w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Okuliści mówią o tym systemie, jak o możliwości wcześniejszego zdiagnozowania i zapobiegania rozwojowi choroby u pacjenta. Z czasem, pomocne także może się to stać w znalezieniu odpowiedniego sposobu leczenia oraz diagnozach klinicznych. I jak się okazuje, sztuczna inteligencja po raz kolejny może uratować komuś zdrowie lub w tym przypadku – wzrok.