Bez względu na to, w jakiej branży działa dana firma, musi ona inwestować w szereg nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Tylko w ten sposób podmioty gospodarcze są w stanie sprostać oczekiwaniom klientów oraz stawiać czoła kolejnym wyzwaniom i dostosowywać się do zmieniających się trendów.
Jednym z najważniejszych trendów jest automatyzacja procesów biznesowych. Dlaczego przeprowadzenie działań mających na celu automatyzację procesów biznesowych to krok w dobrym kierunku? Na to pytanie szczegółowo odpowiadamy w niniejszym poradniku.
Czym jest automatyzacja procesów biznesowych? Wyjaśniamy!
We współczesnym świecie wszystkie przedsiębiorstwa muszą nieustannie podejmować szereg działań ukierunkowanych na dostosowywanie swojej polityki do dynamicznie zmieniających się trendów. Jest to niezwykle ważne, aby zawsze być “o krok” przed konkurencją oraz nieustannie dostosowywać swoją ofertę oraz charakter działania do potrzeb klientów. Bez inwestycji w nowatorskie rozwiązania technologiczne osiągnięcie sukcesu – zwłaszcza w mocno konkurencyjnych branżach – jest niezwykle trudne.
Jednym z najważniejszych narzędzi, które ma ogromne znaczenie w kontekście efektywności biznesowej, jest zrobotyzowana automatyzacja procesów biznesowych, w skrócie RPA (ang. Robotic Process Automation).
Istotą tego rozwiązania jest zastosowanie całego szeregu zaawansowanych technologii informatycznych, które mają na celu przyspieszenie oraz optymalizację wykonywania wielu powtarzalnych czynności w ramach przedsiębiorstwa. Najważniejszą cechą charakterystyczną automatyzacji procesów biznesowych jest zastąpienie manualnych czynności pracą botów i robotów, które uprzednio są odpowiednio programowane. Omawiane urządzenia wyróżnia bardzo wysoka dokładność oraz wydajność. Więcej informacji na temat tego, jakie są zalety automatyzacji oraz jakie korzyści wynikają z jej przeprowadzenia dostępne są na stronie https://mindboxgroup.com/pl/autonomous-enterprise/.
Które procesy można objąć automatyzacją?
Wielu przedsiębiorców może zadać sobie pytanie, które konkretnie czynności i procesy w ramach firmy można objąć automatyzacją. Odpowiedź jest prosta: zautomatyzować można wszystkie procesy, które charakteryzują się tym, iż występują w nich powtarzalne sekwencje, czyli schematy działania.
Roboty, które stosuje się w RPA, programuje się tak, aby przedsiębiorca był pewien, iż wszystkie czynności zawsze będą prowadzone zgodnie z określonymi wytycznymi. Dodatkowo, wszystkie urządzenia realizują ogromną liczbę obliczeń – zapewnia to wysoką precyzyjność, zwłaszcza jeśli porównamy to z czynnościami wykonywanymi przez ludzi przez wiele godzin w ciągu dnia.
Ponadto z racji tego, iż wynikiem automatyzacji jest zastąpienie pracy ludzi pracą robotów przedsiębiorstwo może znacząco ograniczyć ponoszone przez siebie koszty operacyjne. Warto też zaznaczyć, iż możliwości oferowane przez zaawansowane systemy RPA są naprawdę ogromne. Dodatkowo, cały czas realizowane są prace i badania, które mają na celu usprawnienie ich funkcji, m.in. o moduły wykorzystujące AI, czyli sztuczną inteligencję. Dzięki temu roboty “uczą się” na własnych błędach, co skutkuje tym, iż wraz z upływem czasu doskonalą wykonywane przez siebie zadania, co w konsekwencji prowadzi do tego, iż zadania są realizowane jeszcze szybciej i wydajniej.
Dlaczego automatyzacja to krok w dobrym kierunku – najważniejsze korzyści dla firm
Przeprowadzenie automatyzacji procesów biznesowych przynosi przedsiębiorstwom wręcz niesamowitą liczbę korzyści. Do najważniejszych zalet tego rozwiązania zalicza się:
- Roboty mogą pracować przez 24 godziny na dobę bez jakichkolwiek przerw. Każdy pracownik musi mieć zapewnioną przerwę oraz urlopy – w przypadku robotów jest zupełnie inaczej, ponieważ mogą one wykonywać powierzone zadania przez całą dobę, 365 dni w roku.
- Roboty wykonują powierzone zadania z ogromną dokładnością. Systemy służące do automatyzowania działań wyróżniają się tym, iż są projektowane z ogromną dokładnością. Dzięki temu prawdopodobieństwo, iż podczas realizacji czynności przez roboty zostaną popełnione jakiegokolwiek błędy jest niezwykle małe. Dla porównania – w przypadku ludzi wykonujących pewne czynności po kilku godzinach pojawia się zmęczenie, co prowadzi do tego, iż ryzyko popełnienia błędów jest znacznie wyższe.
- Zaprogramowanie robotów zazwyczaj trwa bardzo krótko. Implementacja automatyzacji i “nauka” robotów zazwyczaj zajmuje bardzo niewiele czasu. W przypadku nauki nowych pracowników proces ten jest zdecydowanie bardziej czasochłonny.
- Pracownicy, którzy zostaną zastąpieni robotami, mogą wykonywać inne, bardziej ambitne zadania. Osoby, które wykonywały dotychczas czynności objęte procesem automatyzacji, można oddelegować do wykonywania innych zadań, co dla nich także jest szansą, ponieważ w ten sposób jest mniejsze ryzyko wystąpienia u nich tzw. wypalenia zawodowego.
- Firma może szczegółowo weryfikować jakość wykonywanych zadań. Wyróżnikiem profesjonalnych systemów służących do automatyzacji jest fakt, iż można bardzo szczegółowo sprawdzać jakość przeprowadzonych prac. Jeśli pojawią się jakiekolwiek nieprawidłowości, można reagować wręcz błyskawicznie.