Kryzys klimatyczny to temat, który nie schodzi ostatnio z nagłówków gazet. Okazuje się, że w prognozowaniu konfliktów związanych z dostępem do wody może pomóc sztuczna inteligencja. Czy algorytmy mogą zapobiec eskalacji konfliktów?
Naukowcy w z holenderskiego Water, Peace and Security partnership (WPS) stworzyli globalne narzędzie prognozujące, które jest w stanie przewidzieć, gdzie najprawdopodobniej wybuchną konflikty wynikające z braku lub ograniczonego dostępu do wody.
System wykorzystuje sztuczną inteligencję do tworzenia zaawansowanej symulacji. Pod uwagę brane są dane geograficzne, społeczno-ekonomiczne, a następnie wyznaczane potencjalne ogniska zapalne konfliktu. Jak twierdzą twórcy, algorytm jest w stanie przewidzieć konflikt nawet z rocznym wyprzedzeniem.
Sztuczna inteligencja konta kryzys klimatyczny
Skonstruowanie takiego algorytmu nie było łatwe – system musi brać pod uwagę bardzo specyficzne dane, takie jak chociażby uwarunkowania kulturowe, co w samo w sobie nie jest danymi “twardymi” i utrudnia skuteczne prognozowanie.
Naukowcy postanowili przetestować narzędzie korzystając z danych historycznych z 2018 roku. Okazało się, że sztuczna inteligencja była w stanie przewidzieć ponad 3/4 konfliktów na tle dostępu do wody w Delcie Nigru, w tym konflikty bieżące, których eskalacja obecnie narasta.
– Najpierw analizujemy stan faktyczny – dane hydrologiczne, dane o opadach deszczu, ewapotranspiracja (proces parowania terenowego – przyp. red.), wilgotność gleby i szereg innych czynników naturalnych – wyjaśnia Schmeier.
– Następnie przyglądamy się również wrażliwości pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego i politycznego – od reżimu po stan rozwoju w regionie – dodaje.
To właśnie zmienne geopolityczne/ustrojowe ulegają następnie ważeniu i są decydujące w sprawie określenia prawdopodobieństwa wystąpienia konfliktu. Dodatkowe czynniki, jakie są brane pod uwagę to m.in. spadek upraw, rosnące ceny żywności. Algorytm analizuje także wskaźnik umieralności dzieci.
Sztuczna inteligencja w służbie globalnej stabilizacji
Wspomniany algorytm jest jedynie fragmentem szerszego projektu WPS. Wszystkie te działania mają na celu zwiększenie dostępu do informacji oraz zapobieganie konfliktów związanych z dostępnością do wody. Naukowcy mają nadzieje, że z algorytmu będą korzystać placówki publiczne, samorządy lokalne oraz organizacje międzynarodowe, którym zależy na globalnej stabilizacji.
Pozostaje mieć nadzieję, że takich narzędzi będzie sukcesywnie przybywać i przyczynią się one do zażegnania konfliktu, zanim zdąży on eskalować. Kryzys klimatyczny czy napływ uchodźców klimatycznych, to rzeczywistość, z którą zapewne niebawem będzie nam dane się zmierzyć. Algorytmy mogą nam skutecznie pomóc w prognozowaniu wydarzeń i przygotowaniu się na niepewną przyszłość.
Źródło: “Geographical”, sierpień 2019