X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Czy szczepionka stworzona przez AI pomoże w zwalczaniu grypy?

Gdy w Polsce trwają dyskusje na temat skuteczności lub szkód wywołanych szczepionkami – sztuczna inteligencja pracuje nad nową generacją szczepionek. Tym razem podjęta została próba zwalczenia grypy.

Jak działa w tym przypadku AI?

Jak za wiele efektów pracy sztucznej inteligencji, tak również w tym przypadku istotną rolę odgrywa uczenie maszynowe. W bazach danych sztucznej inteligencji znajdują się zarówno informacje na temat choroby – w tym przypadku grypy – jak również biologiczno-medyczne aspekty leczenia, przydatne informacje, itd. Na podstawie tych danych, algorytmy sztucznej inteligencji wybierają te, które są najbardziej przydatne w konkretnej próbie badawczej.

Oczywiście wszystko wcześniej zostaje poddane próbie testowej, która polega na znalezieniu ewentualnych błędów, jak również ulepszeniu tych funkcji poznawczych, które wychodzą w tak zwanej praktyce.

SAM – twórca szczepionki przeciwko grypie?

SAM, czyli Search Algorithm for Ligands, to twórca nowej szczepionki przeciwko grypie. Jej skład został całkowicie stworzony przez sztuczną inteligencję, która dzięki uczeniu maszynowemu dobrała odpowiednie składniki chemiczne substancji znajdującej się w szczepionce.

Pierwsze testy na zwierzętach pokazują, że będzie ona lepsza, niż ta którą dobrze znamy. Jeszcze przez rok potrwają badania, które pomogą stwierdzić, czy podobnie będzie działać to również na ludzi. W tym celu wybrano w procesie rekrutacji aż 240 zdrowych wolontariuszy. Miejmy nadzieję, że końcowy efekt badań będzie równie zadowalający.

źródło: shutterstock.com

Czy AI zrewolucjonizuje medycynę?

W celu odpowiedzi na to pytanie należy przytoczyć słowa Dr Nikolaia Petrovsky’ego, który powiedział, iż taki wynalazek może zmienić oblicze medycyny raz na zawsze. Dodaje ona, że sztuczna inteligencja może w przyszłości zupełnie zdominować tradycyjną rolę medycyny. Poza tym, może to być rozwiązanie rozmaitych problemów zdrowotnych na świecie – zwłaszcza tych powiązanych z wirusem grypy.

Dodajmy tu również, iż  w sezonie chorobowym, w Australii ponad 100 tysięcy zachorowań, a w wyniku powikłań zmarło około 220 osób. Co więcej, Dr Nikolai Petrovsy wykazuje nadzieję na to, że w przyszłości za pomocą AI uda się również ulepszyć inne szczepionki. Między innymi te, które pomogą zwalczyć wiele chorób, w tym nawet tych obecnie nieuleczalnych. W planie jest chociażby praca nad poprawą jakości szczepienia przeciwko postępowi choroby Alzheimera.

Czy badania przyniosą oczekiwane efekty, a sztuczna inteligencja uratuje nam życie? Wszystko okaże się już pod koniec przyszłego roku, gdy będzie możliwa oceny efektów zastosowania szczepionki na ludziach.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 15 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend