Ostatnie badanie kliniczne wykazało, że wdrożenie sztucznej inteligencji, na wczesnym etapie terapii, może zredukować lęk i depresję. Tym samym, opieka związana ze zdrowiem psychicznym, może stać się znacznie tańsza i bardziej dostępna.
O badaniu klinicznym
Niedawne badanie kliniczne naukowców ze Stanford University twierdzi, że jest możliwy zupełnie inny, tańszy i bardziej dostępny model leczenia psychicznego. Jego system jest oparty AI. Co ciekawe, badania potwierdziły wciąż niewielką, ale jednak rosnącą skuteczność takiej metody leczenia. Dokładniej, dotyczyły one platformy Youper. Za pomocą sztucznej inteligencji, następuje odpowiednia interwencja, tzw. “w samą porę”. Dzięki niej, użytkownik uczy się, w jaki sposób ćwiczyć umiejętności regulowania emocji. Dodatkowym atutem jest fakt, że platforma jest dostępna za pomocą przenośnych urządzeń, np. smartfona. Dlatego też każdy może z niej skorzystać, w dowolnym miejscu i czasie.
Co ciekawe, badania zostały przeprowadzone na grupie 4500 użytkowników. Sprawdzono podczas nich, jak terapia sztucznej inteligencji wpływa na człowieka. W efekcie odkryto, że nastąpił spadek lęku i depresji u dwóch osób. W pierwszym przypadku było to 24%, w drugim 19%. A co za tym idzie, autorzy badania wykazali jej akceptowalność i skuteczność w leczeniu psychiatrycznym.
Potrzeba opieki psychitrycznej
Zdrowie psychiczne to wciąż temat tabu. Niestety, oprócz trudności mówienia o swoich problemach, osoby chore często posiadają trudności w dostępie do leczenia. Powodem są drogie leki i kosztowne wizyty lekarskie. Co więcej, z roku na rok chorych przybywa, a specjalistów przestaje wystarczać. Dlatego też powstało to narzędzie. Stanowi ono pewnego rodzaju wstęp do leczenia i chociaż lekką niwelację łatwiejszych problemów. Dodatkowo, oprócz wizyt lekarskich online i leków, platforma Youper oferuje także inne usługi, w tym bezpłatną ocenę zdrowia psychicznego, w celu zrozumienia objawów.
Musimy tu jednak zaznaczyć – sama platforma Youper nie zastąpi mimo wszystko rzeczywistej wizyty u specjalisty. A sami badacze przypominają, że nawet w leczeniu psychiatrycznym odgrywają one bardziej rolę wstępu do leczenia, niż samego leczenia. Natomiast bardzo należy docenić rozwój nauki w tym kierunku, bo niewątpliwie jest to dziś nam wszystkim bardzo potrzebne.