X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Sztuczna inteligencja w rolnictwie

Jeszcze nie tak dawno temu w GMO upatrywało się nadzieję na globalne rozwiązanie problemu głodu na świecie. Sztuczna inteligencja wydaje się nie mieć aż tak wygórowanych aspiracji, ale jej zastosowanie wpływa i będzie coraz silniej podnosić efektywność nowoczesnego rolnictwa. Przedstawiamy przegląd najciekawszych rozwiązań z wykorzystaniem AI w rolnictwie.

See&Spray, czyli precyzja wyższego rzędu

Firma Blue River Technology opracowała technologię, która pozwala (m.in. przy użyciu kamer i przetwarzaniu informacji przez algorytm sztucznej inteligencji) na dokładne monitorowanie każdej rośliny na wielkopowierzchniowych plantacjach. Dzięki zgromadzonym danym maszyna sterowana przez sztuczną inteligencję może selektywnie rozpylać środki chwastobójcze bezpośrednio na chwasty, nie skażając przy tym rośliny. Rozwiązaniu temu przyświeca cel zredukowania używania pestycydów, takich jak chociażby powszechnie używany w rolnictwie Randap, który jest obecny praktycznie w każdym produkcie spożywczym. Blue River chwali się, że technologia eliminuje 80% objętości chemikaliów, które są zwykłe rozpylane na uprawach roślinnych, co z kolei ma doprowadzić do zmniejszenia wydatków na hebricydy o 90%.

Roboty zbierają truskawki

Harvest CROO Robotics stworzyła robota, który zbiera truskawki (wybiera tylko te dobre), waży i pakuje owoce według wcześniej zaprogramowanych norm objętościowych. Efektywność maszyny jest imponująca – w ciągu jednego dnia robot wykonuje pracę współmierną do 30 ludzkich robotników, pokonujący przy tym dystans 8 akrów. Wygląda więc na to, że w przyszłosci monotonna i nieskoopłacana praca sezonowych robotników przestanie być potrzebna.


Śledzenie zwierząt za pomocą AI

W zmechanizowanym i zaawansowanym technologicznie rolnictwie dość powszechnie stosuje się znaczniki RFID do znakowania zwierząt. Technologia ta jest kosztowna i czasochłonna w zarządzaniu. Znacznik musi zostać dopasowany indywidualnie do każdego zwierzęcia i możemy sobie tylko wyobrazić sytuację, w której oznakować trzeba kilka milionów świń.

Chiński gigant technologiczny Alibaba podpisał niedawno umowę z koncernem hodowli trzody chlewnej Dekon Group i producentem paszy Tequ Group. Celem przedsięwzięcia jest zastąpienie bezprzewodowych znaczników radiowych sztuczną inteligencją. Kamery będą identyfikować numery wytatuowane na ciałach prosiąt i następnie za pomocą algorytmu będą zliczać trzodę, szacować ile świń porusza się każdego dnia itp. Kolejny moduły tego samego projektu posłużą do wykrywania problemów zdrowotnych na podstawie zapisów audio, co ma na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się chorób i epidemii.

Robotyzacja, automatyzacja i efektywność

Sztuczna inteligencja w rolnictwie jest na razie wykorzystywana głównie w celu podniesienia efektywności i maksymalizacji zysków, ale jej zastosowanie może już wkrótce znacznie wpłynąć na jakość produktów, które codziennie spożywamy (przykład z hibrycdami). Cieszy również fakt, że maszyny zastępują ludzi właśnie w tych sektorach, gdzie praca jest wyczerpująca fizycznie i często bardzo nisko opłacana. Czy przyszłosć rolnictwa należy do maszyn? To pytanie wydaje się być trywialne. Ludzkość od zawsze poszukiwała rozwiązań, które ułatwią jej pozyskiwanie pożywienia. Być może za 20-30 lat tradycyjne gospodarstwa całkowicie znikną z powierzchni ziemi, a pracę ludzi w całości zastąpią inteligentne maszyny.

(Visited 573 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend