X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Naukowcy opracowali inteligentną, samonawigującą laskę dla osób niewidomych

Gdyby zrobić sondę uliczną, na pewno większość osób jako atrybuty osoby niewidomej, wskazałoby białą laskę oraz ciemne okulary. Nad tą pierwszą postanowili ostatnio pochylić się naukowcy z Uniwersytetu Stanforda. W rezultacie stworzyli inteligentną, samonawigującą laskę. Oto jak będzie ona działała.

Inteligentna laska dla niewidomych

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda opracowali inteligentną, samonawigującą laskę dla osób niewidomych. Podczas pracy nad nią, wykorzystali narzędzia, które na co dzień znajdują się w pojazdach autonomicznych. Laska została wyposażona w czujnik LIDAR, czyli technologię laserową wykorzystywanych, np. w samolotach czy samochodach. Dzięki niemu, laska jest w stanie odpowiednio zmierzyć odległość niewidomego od przeszkody. Ponadto, posiada również GPS, akcelerometry, magnetometry i żyroskopy. Ich zadaniem z kolei, jest monitorowanie prędkości oraz kierunku w jakim porusza się człowiek. Celem laski jest przede wszystkim sprawienie, aby niewidomy mógł być bardziej niezależny. Dlatego też to sztuczna inteligencja podejmuje tu decyzje dotyczące wysłania ostrzeżeń czy komunikatu o kierunku, który doprowadzi do wybranego celu.

Wygląd nowej laski.

źródło: techxplore.com

Na powyższym zdjęciu, prezentującym nowy rodzaj laski, widzimy jej specyficzny koniec. Zamontowano tam zmotoryzowane, wielokierunkowe koło, ułatwiające poruszanie laski po podłożu. Dodatkowo, będzie ona delikatnie ciągnęła rękę osoby niewidomej w prawo, w lewo, lub dookoła przeszkody.

Czy ta laska się sprawdza?

Gdy naukowcy skończyli prace nad projektem, postanowili go przetestować. W tym celu, wykorzystali pomoc ochotników z Centrum dla Niewidomych i Niedowidzących Palo Alto Vista. Laskę testowali zarówno użytkownicy niewidomi, jak również ci, których oczy były zawiązane opaską. Kolejnym krokiem było sprawdzenie urządzenia w praktyce, tj. poruszanie się po korytarzu, omijanie przeszkód itd. Efekt był zadowalający, a opinie na temat laski bardzo dobre. Co ciekawe, naukowcy stwierdzili również, że zwiększyła się prędkość chodzenia u osób niewidomych, o ponad 20%. Wiązało się to również ze zwiększoną pewnością siebie i zaufaniem do sprzętu, które rosło wraz z każdym kolejnym krokiem, prowadzonym przez inteligentną laskę.

Produkt ma być już niebawem wprowadzony do sprzedaży regularnej. Jej koszt będzie wynosił około 400 dolarów. To znacznie mniej, niż wcześniejsze propozycje konkurencyjnych, inteligentnych lasek. A to z kolei więcej szans na to, że osoby niewidome będą bezpieczniejsze podczas przemieszczania się. Nawet podczas samotnych wypraw.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 283 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend