Nieprzyjemnie ukłucie w palec zna chyba każdy, kto chociaż raz w życiu miał badany poziom cukru we krwi. A na świecie są też tacy ludzie, którzy takie ukłucie czują nawet kilka razy dziennie. Na szczęście, w przyszłości może się okazać, że dzięki sztucznej inteligencji takie badanie nie będzie konieczne.
Rezygnacja z ukłucia
Bardzo możliwe, że za jakiś czas sztuczna inteligencja sprawi, iż inwazyjne badanie glukozy zniknie. Co prawda, technologia jest obecnie w fazie testów, ale gdy tylko przejdzie je pomyślnie, może stać się nową nadzieją dla ludzi, którzy chorują na cukrzycę. Urządzenie będzie mogło wykryć zbyt niski poziom cukru lub hipoglikemię. Nie da się ukryć, że takie rozwiązanie mogłoby pomóc wielu osobom, które z tą chorobą zmagają się każdego dnia. Może to też ułatwić życie matkom, które często nawet w nocy muszą kontrolować poziom cukru we krwi swoich dzieci, czy chociażby kobietom w ciąży.
Informacje na temat badań
Badania pojawiły się na stronie nature.com, gdzie znajduje się pełen opis badań. Nową metodę opracowują naukowcy z University of Warwick w Wielkiej Brytanii i miałaby ona wykrywać hipoglikemię za pomocą sygnałów elektrokardiograficznych (EKG) z serca. Pozwoli to kontrolować stan cukru w każdym momencie dnia i nocy. Miało już także miejsce badanie pilotażowe, gdzie przez 14 dni z rzędu kontrolowano zdrowe osoby. naukowcy robili próby, a następnie indywidualnie analizowali wyniki badań. Dzięki temu, badacze poznali prawidłowy sposób działania organizmów, bodźce i różnorodność sygnałów EKG.
Badania te, mogą być jednym z przykładów medycyny precyzyjnej i, gdy tylko pomyślnie przejdą fazę testów, mogą zrewolucjonizować życie osób chorych na cukrzycę.