X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

4 najciekawsze rozwiązania z zastosowaniem AI w życiu codziennym, które zaprezentowano na targach CES 2024

Targi CES od lat cieszą się niezwykłą popularnością wśród osób szukających najciekawszych nowinek technologicznych. Tegoroczna edycja przyniosła wiele ciekawych rozwiązań pozwalających zastosować sztuczną inteligencję w codziennym życiu. W poniższym artykule opisujemy te, które naszym zdaniem są w stanie zrewolucjonizować ten rynek w kolejnych miesiącach. 

CES 2024 – uczta dla miłośników technologii 

Odbywające się każdego roku w Las Vegas targi Consumer Electronics Show zbierają najlepsze firmy technologiczne, które w ramach trwania imprezy prezentują uczestnikom swoje najnowocześniejsze rozwiązania. W dniach 9-12 stycznia 2024 roku wśród wystawców nie brakowało specjalistów AI, którzy postanowili pokazać swoje dzieła szerokiej publiczności. 

Mimo że minęło od nich już trochę czasu, dzięki nim mogliśmy zobaczyć szereg ciekawych zastosowań sztucznej inteligencji w codziennym życiu. Wśród nich wybraliśmy cztery, które szczególnie zwracają uwagę. 

Whispp – sztuczna inteligencja głosem dla milczących 

Zespół Whispp zaprezentował swój pomysł na ciekawe rozwiązanie dedykowane osobom mającym problemy ze swobodną, zrozumiałą wypowiedzią. Podczas swojej konferencji prasowej firma zaprezentowała fascynujący pomysł na wykorzystanie sztucznej inteligencji do wspomagania komunikacji dla osób pozbawionych głosu.

Technologia Whispp dedykowana jest tym, którzy z powodów zdrowotnych (np. zapalenie strun głosowych, przewlekłe choroby, uszkodzenie aparatu mowy) nie są w stanie normalnie porozumiewać się z otoczeniem. Sztuczna inteligencja wspiera ich poprzez tłumaczenie szeptów w syntetyczne, w pełni zrozumiałe głosy, co może przyczynić się do poprawy jakości życia m.in. pacjentów zmagających się z rakiem krtani, czy też osób, które czasowo bądź też na stałe utraciły zdolność do zrozumiałej, werbalnej komunikacji. 

Whipp
źródło: whispp.com
Whispp
źródło: whispp.com

Louise, czyli sztuczna inteligencja pomoże w poczęciu dziecka 

Louise jest francuskim startupem działającym w branży medycznej, który skupił się na tematyce płodności. 

Firma skupiając się na współpracy z placówkami medycznymi, wykorzystuje uczenie maszynowe do analizy danych pacjentów, poszukując biomarkerów związanych z poprawą płodności. 

Szereg rozmaitych badań prowadzonych na przestrzeni ostatnich lat sprawił, że startup przygotował specjalną aplikację o nazwie Olly, która dedykowana jest osobom pragnącym mieć dzieci. Na targach CES 2024 zaprezentowana została ogólna koncepcja działania systemu, jednak redakcja AIBusiness z pewnością pilnie będzie śledzić temat i gdy tylko pojawi się więcej informacji, z pewnością wrócimy do tego ciekawego projektu na naszych łamach. 

Louise AI
źródło: louise.life

Rabbit R1 – kieszonkowy asystent dla osób z wadami wzroku 

Sztuczna inteligencja zdaje się dobrze radzić sobie z wspieraniem osób wykluczonych ze społeczeństwa przez swój stan zdrowia. Wspomniany na początku Whispp nie jest jedynym rozwiązaniem z branży, które ma szansę wnieść prawdziwe, mierzalne korzyści do życia przeciętnego użytkownika. Rabbit R1 jest rozwiązaniem dedykowanym osobom niedowidzącym. Jest to specjalne urządzenie wyposażone w AI będące czymś w rodzaju bardziej rozbudowanego asystenta głosowego. 

W przeciwieństwie do klasycznych asystentów (m.in. Siri, Alexa, Asystent Google) Rabbit R1 nie obsługuje on tylko i wyłącznie podstawowych komend, ale również jest w stanie współpracować z aplikacjami telefonicznymi oraz internetowymi. 

Rabbit R1
źródło: rabbit.tech

ElliQ – kompan dla osób starszych 

Wykorzystanie sztucznej inteligencji zaprezentowane na targach CES 2024 zdecydowanie w większości aspektów oscyluje wokół szeroko pojętego wspomagania egzystencji dla osób w ten czy inny sposób wykluczonych ze społeczeństwa. Podobnie jest w przypadku rozwiązania firmy ElliQ, która zajmuje się tworzeniem specjalnych gadżetów wykorzystywanych m.in. w ośrodkach opieki wspomaganej. Te „roboty” montowane są w pokojach osób starszych i dedykowane są przypomnieniom o wzięciu leków oraz upewnianiu się, co do stanu zdrowia użytkowników.

Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji wyposażonej w rozbudowany model językowy pozwalają również na dotrzymywanie towarzystwa seniorom poprzez prowadzenie rozmów na wiele rozmaitych tematów. 

ElliQ
źródło: elliq.com

Sztuczna inteligencja – jak widać po rozwiązaniach obecnych na CES 2024 w Las Vegas – coraz częściej wykorzystywana jest do wspierania ludzkiej egzystencji na wielu rozmaitych poziomach. To już nie tylko narzędzie poprawiające i przyspieszające jakość pracy, ale coraz częściej rozwiązanie znacznie ułatwiające życie. Możliwość prowadzenia swobodnej konwersacji przy problemach z mówieniem, dotrzymywanie towarzystwa osobom starszym, wspieranie par starających się o dziecko czy też pomoc osobom niedowidzącym.

Rozwiązania prezentowane na tegorocznej edycji targów pokazują, że AI to coraz potężniejsza technologia mająca z każdą chwilą wpływ na kolejne aspekty naszego życia. 


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 213 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend