Już za mniej niż pół wieku część pracowników zastąpi sztuczna inteligencja. Natomiast wszystkie miejsca pracy zostaną obsadzone przez AI za 120 lat. Czy oznacza to, że maszyny staną się mądrzejsze od ludzi?
Według badań przeprowadzonych przez Future of Humanity Institute na Uniwersytecie w Oxfordzie już w niedalekiej przyszłości nasze miejsca pracy będą zastąpione przez sztuczną inteligencję. Jest to spowodowane niezwykłym tempem rozwoju nowych technologii. Badacze zastanawiali się przede wszystkim nad tym, jak inteligencja maszyn wpływa na wzrost gospodarczy oraz jakie są szanse, aby rozwój sztucznej inteligencji osiągnął spektakularne wyniki.
Naukowcy przewidują, że już w ciągu najbliższych 40 lat AI będzie bardziej efektywne od człowieka. Już w 2024 roku ma sprawnie tłumaczyć teksty z języków obcych. Dwa lata później nie powinna mieć problemów z pisaniem esejów szkolnych. Na 2027 rok przewidziane jest prowadzenie samochodu ciężarowego, a w 2031 roku sztuczna inteligencja zastąpi nas w handlu detalicznym. Na napisanie przez tę technologię bestselleru musimy zaczekać do 2049, za to już w 2053 roku AI będzie pracować jako chirurg.
Bardzo ciekawą kwestią jest również podejście społeczeństwa do rozwoju sztucznej inteligencji. Jedynie 10% ankietowanych jest przekonanych, że AI źle wpłynie na społeczeństwo. Dobre prognozy przewiduje natomiast 25%. Jedynie 5% wierzy, że rozwój sztucznej inteligenci przyczyni się do wyginięcia rodzaju ludzkiego. Pozytywne są jednak wyniki mówiące o tym, że prawie połowa badanych stwierdziła, że społeczeństwo powinno priorytetowo traktować badania mające na celu zminimalizowanie ryzyka związanego z rozwojem tej technologii. Za niewiarygodne uważają natomiast, aby w najbliższej przyszłości sztuczna inteligencja stała się bardziej rozwinięta od ludzi.
Jak donosi BBC Noel Sharkey naukowiec zajmujący się wykorzystaniem sztucznej inteligencji w maszynach, powiedział, że wyniki badań mogą być postrzegane jako prawdopodobne, jeśli bierzemy pod uwagę niezbyt długi okres. Mając na swojej uwadze bardziej odległą przyszłość, możemy jedynie spekulować. Przekonywał jednak, że nieuniknione jest to, że maszyny będą bardziej efektywne w niektórych dziedzinach. Jednak nie można zakładać, że technologia ta stanie się porównywalna do ludzi pod względem inteligencji.
Autorka artykułu: Monika Szczurowska