X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Sztuczna inteligencja pomoże osobom niewidomym

Naukowcy z Caltech opracowali technologię wykorzystującą Augumented Reality i sztuczną inteligencję, która w przyszłości może znacznie ułatwić życie osobom niewidomym.

Congitive Augemented Reality Assistant (CARA) to urządzenie, które mapuje przestrzeń przed odbiorcą, następnie sztuczna inteligencja identyfikuje wszystkie obiekty w przestrzeni za pomocą algorytmów i podpowiada użytkownikowi nazwę danego obiektu oraz odległość w jakiej osoba znajduje się od danego przedmiotu.

Rozszerzona rzeczywistość i inteligentne przedmioty

Działanie urządzenia jest prosto. Przykładowo, osoba, która wchodzi do pokoju (i ma na sobie specjalnie okulary), zostanie poinformowana, że po prawej stronie jest biurko, które znajduje się 5 metrów od niej („Jestem biurkiem, 5 metrów od ciebie”), po lewej, na wyciągnięcie ręki jest wieszak („Jestem wieszakiem, wyciągnij do mnie rękę), a krzesło znajduje się 3 metry stąd („Jestem krzesłem, zrób trzy kroki i mnie znajdziesz”). Im osoba jest bliżej danego przedmiotu, tym ton głosu danego obiektu staje się wyższy. Każdy obiekt posiada swój własny głos.

Sztuczna inteligencja nie odzywa się niepytana

Projektanci zorientowali się, że „krzyczące” przedmioty mogą szybko wprowadzać użytkownika w irytację, więc obiekty „odzywają się” tylko wtedy, gdy patrzymy na nie za pomocą urządzenia. Do dyspozycji użytkownika są będą inne tryby skanowania, która mają ułatwić korzystanie z urządzenia w zależności od potrzeb.

CARA to kolejne rozwiązanie na styku sztucznej inteligencji i rozszerzonej rzeczywistości, które mogą pomóc milionom osób niewidomym, które borykają się z różnego rodzaju przeciwnościami. Docelowo, urządzenie powstawało jako stricte komercyjne rozwiązanie do inteligentnego mapowania przestrzeni, jednak szybko zorientowano się, że inteligentne okulary będzie można wykorzystać do konkretnego celu. Być może znajdą się także bardziej komercyjne zastosowania dla CAR-y.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 30 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend