X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Sztuczna inteligencja kontra slumsy

Największe na świecie slumsy mają od 400 tys. do 2,4 miliona mieszkańców. Ludzie, którzy tam mieszkają są często odcięci od prądu, kanalizacji, urządzeń sanitarnych i szpitali. Z pomocą ma przyjść sztuczna inteligencja i specjalny algorytm.

Ponad połowa ludności na ziemi żyje w miastach. Prognozuje się, że 2050 roku ich liczba zwiększy się z 4 miliardów do 6,4 miliarda. Największe slumsy znajdują się w Pakistanie (Orangi Town – 2,4 mliona mieszkańców), Meksyku (Ciudad Neza – 1,2 miliona), Indiach (Dharavi – 1 milion) oraz w Afryce (Nairobi – 700 tys i Khayelitsha – 400 tys.)

Sztuczna inteligencja rozwiąże problem slumsów?

Miasta rozwijają się w dynamicznym tempie, ale szybki wzrost ma też swoje drugie, ciemniejsze oblicze, które niezbyt często widzimy na ekranach smartfonów i w telewizji. W błyskawicznym tempie rozrastają się także potężne slumsy, które są fatalnie skomunikowane z resztą miasta (brak infrastruktury), co automatycznie wyrzuca na społeczny margines całe rzesze ludzi. W slumsach króluje przemoc i przestępczość, nie istnieje praktycznie opieka zdrowotna, a na przyjazd karetki trzeba czekać godzinami.

Nad rozwiązaniem tego problemów pracują urbaniści, którzy zaprojektowali specjalny algorytm sztucznej inteligencji, który na podstawie topograficznej analizy ma wytyczać nowe drogi i ścieżki, które pozwolą zmaksymalizować dostęp z zewnątrz i zminimalizować zakłócenia dla obecnych mieszkańców.

Co ważne, zespół Science Advances zapewnia, że zaproponowane przez nich rozwiązanie może być łatwo adaptowane praktycznie na całym świecie. Naukowcy przetestowali swój program w Cape Town, RPA i Bombaju. Pracowali wspólnie z mieszkańcami i urzędnikami. Algorytm nie jest magicznym rozwiązaniem, który zmiecie z powierzchni ziemi wszystkie problemy trapiące ludzi mieszkających w slumsach, ale może stać się istotnym narzędziem, które realnie wpłynie na systemowe rozwiązania, a co za tym idzie na jakość życia ludzi mieszkających w zatłoczonych slumsach.

Źródła:

  1. https://www.weforum.org/agenda/2016/10/these-are-the-worlds-five-biggest-slums/
  2. http://www.sciencemag.org/news/2018/08/urban-planners-aim-eliminate-slums-computer-programs

Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 106 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend