X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Sztuczna inteligencja kontra cukrzyca

Cukrzyca jest jedną z najniebezpieczniejszych chorób cywilizacyjnych naszych czasów. Wraz z nią wzrasta odsetek osób chorych na retinopatię cukrzycową, która jest główną przyczyną utraty wzroku. Czy sztuczna inteligencja pomoże we wczesnym diagnozowaniu chorych?

Według Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej na cukrzycę choruje w Polsce  prawie 3 miliony osób (dane z 2014 roku). W Stanach Zjednoczonych ponad 50% Amerykanów z cukrzycą nie przeprowadza corocznych badań u okulisty bądź optometrysty. W Polsce 65% Polaków od ponad roku nie było u okulisty. Z kolei dane z Afryki Subsaharyjskiej są jeszcze bardziej przygnębiające – w badaniu z 2012 roku stwierdzono, że w kraju przypada mniej niż trzech okulistów na milion osób. Czy sztuczna inteligencja może w jakiś sposób przyczynić się do wzrostu efektywności badań i zautomatyzowania procesu diagnozowania?

Sztuczna inteligencja stawia diagnozę

W Iowa City doszło do przełomu – po raz pierwszy algorytm sztucznej inteligencji wykonał analizę siatkówki oka, a następnie postawił diagnozę pacjentowi. Co ważne, badanie zostało wykonane w ramach kontrolnej wizyty u diabetologa, a nie u okulisty, ponieważ ubezpieczenie pacjenta pokrywało tego typu badanie tylko raz na dwa lata.

W czerwcu University of Iowa Health Care stało się pierwszą na Świecie placówką opieki zdrowotnej, gdzie testuje się IDx-Dr. Algorytm sztucznej inteligencji przebadał i postanowił diagnozę sześćdziesięciu pacjentom. System został wcześniej wytrenowany na bazie danych zawierającej milion zdjęć chorej i zdrowej siatkówki oka.

Podobnego typu rozwiązania wprowadza się już w Chinach (Ping An Good Doctor), gdzie sztuczna inteligencja pomaga w diagnozowaniu pacjentów z obszarów wiejskich, ale także w Afryce (MobileODT) – tam z kolei AI pomaga we wczesnym wykrywaniu raka szyjki macicy.

Korzyści płynące z rozwiązania

Prognozuje się, że tego typu rozwiązania mogą znacznie obniżyć koszty opieki zdrowotnej i podnieść skuteczność wykrywania różnego typu schorzeń. Choć sztuczna inteligencja w służbie zdrowia dopiero raczkuje, to każde tego typu rozwiązania zastosowane na lokalną, a potem masową skalę, mogą trwale poprawić los zarówno ludzi wykluczonych i bez dostępu do kosztownej opieki zdrowotnej, jak i wspomóc wczesne wykrywanie chorób, a tym samym ocalić wiele ludzkich istnień, bez względu na ich status społeczny.

Źródło: qz.com


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 38 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend