Czy algorytmy sztucznej inteligencji są na tyle twórcze, by samodzielnie zająć się sztuką, albo chociaż wspierać ludzi w jej tworzeniu? Zespół międzynarodowych ekspertów od muzyki i AI, powołany przez Deutsche Telekom, postanowił to sprawdzić.
Pełen efekt ich głośnego eksperymentu usłyszeć będziemy mogli już 9 października, kiedy to Beethoven Orchestra z Bonn wykona X Symfonię Beethovena, dokończoną przez sztuczną inteligencję prawie 200 lat po śmierci kompozytora.
X Symfonia Beethovena
X Symfonia to dzieło, nad którym prace rozpoczęły się równolegle ze znaną wszystkim IX Symfonią, tzw. „Odą do Radości”, na zlecenie brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Filharmonicznego. Z powodu podupadającego zdrowia, Beethoven szybko przerwał jednak prace nad utworem, pozostawiając po nim jedynie kilka szkiców oraz notatek. Od tego czasu wielu muzykologów i kompozytorów próbowało na ich podstawie odtworzyć lub napisać na nowo fragmenty symfonii. Najsłynniejszą próbę dokończenia działa podjął pod koniec lat 80. Brytyjczyk Barry Cooper, jednak jak sam przyznał, efekty nie były zadowalające.
AI a muzyka
Już w najbliższą sobotę będziemy mieli okazję przekonać się, czy zadanie dokończenia X Symfonii udało się sztucznej inteligencji. Światowa premiera utworu odbędzie się na żywo w Telekom Forum w Bonn, 9 października 2021 r.
Rok przed obchodami 250-lecia urodzin Beethovena, w hołdzie dla twórczości wielkiego kompozytora, zespół specjalistów powołany przez Deutsche Telekom rozpoczął pracę nad kolejną próbą, tym razem wykorzystując algorytmy sztucznej inteligencji. Grupa ekspertów pod kierownictwem dr Matthiasa Roedera, dyrektora zarządzającego Karajan Institute, opracowała „Beethoven AI” – sztuczną inteligencję, „zasilaną” stylem Beethovena, notatkami i szkicami, dziełami kompozytorów, których sam ostatni z wiedeńskich klasyków nazywał swoimi inspiracjami. Pierwsze publiczne wykonanie krótkiego fragmentu „nowej” X Symfonii miało miejsce w Bonn, rodzinnym mieście kompozytora, w Roku Beethovenowskim 2020.
Nieco ponad rok po tym wydarzeniu, zespół ogłosił, że jest gotowy, by zaprezentować światu efekty pracy „Beethoven AI”. Kompozycję, przygotowaną na podstawie notacji nutowej przez austriackiego kompozytora Walterwa Werzowa, wykona Beethoven Orchestra z Bonn z solistą Camreonem Carpenterem, pod batutą dyrygenta Dirka Kaftana.
Światowa premiera na żywo
Pierwsze wykonanie dokończonej symfonii będzie transmitowane na żywo. W Polsce premierę będzie można oglądać za pośrednictwem serwisu Onet.
Źródło: informacja prasowa