X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Roboty w rozrywce – co potrafią?

Rewolucja technologiczna nie zwalnia, wizjonerzy, konstruktorzy, programiści, naukowcy i inne zdolne umysły koncentrują się na minimalizacji i automatyzacji oraz najbardziej nietypowych zastosowaniach robotyki w życiu codziennym, a nawet najbardziej zaawansowane technologie ulegają komercjalizacji. Dlatego też innowacyjne rozwiązania, w tym roboty wkraczają w naszą najbliższą przestrzeń. Branża rozrywkowa nie jest wyjątkiem, gdyż roboty w rozrywce mają naprawdę dużo do zaoferowania.

Roller Coasters w nietypowym wydaniu

Zrobotyzowane urządzenia rozrywkowe mogą zapewnić ekscytującą, a jednocześnie maksymalnie bezpieczną rozrywkę. Tak właśnie dzieje się w przypadku „robo-coasterów”, które dzięki swojej konstrukcji wykonują niezwykle dynamiczne ruchy, a dzięki technologii VR zapewnia wyjątkowe wrażenia wizualne.

Muzyczne roboty w rozrywce

Robotyka i muzyka to dziedziny, które nie mają na co dzień zbyt wiele wspólnego, ale i w tej branży testuje się różne możliwości. Okazuje się, że wystarczy kilka przemysłowych robotów i zdolny programista, by utworzyć całkiem zgrany zespół muzyczny!

„Talentu” nie można też odmówić muzycznemu robotowi Shimon, który dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji całkiem udanie grana na marimbie – instrumencie przypominającym ksylofon.

Co ciekawe, powstała nawet kapela rockowa o nazwie Compressorhead, złożona z robotów, która nie tylko wystąpiła na scenie, ale też nagrała album  muzyczny. Zespół składa się z dwóch gitarzystów, basisty, perkusisty i wokalisty. Ludzki wkład to teksty piosenek oraz użyczenie głosu przez frontman grupy NoMeansNo.

Nie tylko roboty grające muzykę mogą wystąpić w przedstawieniach muzycznych. Udowadnia to robot Yumi, który jest… dyrygentem. Yumi perfekcyjnie dyryguje całą orkiestrą symfoniczną.

Roboty w rozrywce mogą nawet wystąpić w roli gwiazd tanecznego show! Taki występ zaskoczył publiczność na Eurowizji.

Powyższe przykłady dowodzą, że roboty w rozrywce mogą zaskakiwać i że zastosowanie robotów w rozrywce ogranicza jedynie ludzka wyobraźnia i kreatywność.

Roboty a rywalizacja

Wykorzystanie robotów w rozrywce jest doskonałą okazją do przetestowania nowych rozwiązań technologicznych w codziennym życiu. Dlatego dużą popularnością cieszą się takie wydarzenia jak zawody Line Follower. Są to wyścigi robotów, które poruszają się po wyznaczonej z pomocą linii trasie. Zabawa polega na zoptymalizowaniu konstrukcji robota, tak by poruszał się jak najszybciej, niezależnie od rodzaju nawierzchni oraz by potrafił pokonać proste przeszkody. Należy uwzględnić mechanizm pozwalający na wykrywanie trasy, niezbędne czujniki i oczywiście napęd. Trzeba też zaprojektować elektroniczny system sterowania i napisać program sterujący.

Roboty w rozrywce wykorzystuje się też do zawodów sumo oraz walk robotów. Przygotowanie robota do rozgrywki wygląda podobnie, jak w przypadku wyścigów, jednak konieczne jest uwzględnienie specyfiki walki, a tym samym zastosowanie elementów, które pozwolą wypchnąć rywala poza matę lub pokonania go w inny, przewidziany przez regulamin zawodów sposób.

Roboty do polubienia

Zastosowanie robotów w rozrywce przybiera różne oblicza. Niektóre roboty są tworzone przede wszystkim po to, by można było je polubić i traktować jako towarzysza. Idealnym przykładem jest robot Pepper, który komunikuje się z ludźmi, rozpoznaje twarze, wykrywa ruch, a nawet odczytuje emocje i nastrój na podstawie analizy wzorców głosowych. Co ciekawe, sympatycznie wyglądający Pepper trafił nawet do polskich szpitali!

Coraz szersze zastosowanie robotów w rozrywce sprawia, że coraz bliżej nam urzeczywistnienia wizji znanych z kinowych ekranów. Odpowiedniki robotów takich jak R2-D2 i C-3PO ze Star Wars, Bumblebee czy sympatycznego WALL-E z dziecięcej bajki powoli przestają być tylko wytworem wyobraźni. Z całą pewnością wykorzystanie robotów w rozrywce nie sprawi, że ludzie zejdą na dalszy plan, szczególnie tam, gdzie liczy się kreatywność, wyjątkowe predyspozycje i artystyczna dusza. Niemniej jednak na pewno jest to ciekawy kierunek rozwoju robotyki, który warto bacznie obserwować.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 1 297 times, 1 visits today)

Alina Fijałkowska

Zobacz wszystkie artykuły autora Alina Fijałkowska

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend