X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Robot samodzielnie oceni czy poradzi sobie z podniesieniem danego obiektu

Elastyczny, silny, zwinny – to główne cechy współczesnego, inteligentnego robota. Do tej pory brakowało mu jedynie rozwagi. Jednak i na ten problem naukowcy znaleźli odpowiednie rozwiązanie.

Robot z rozwagą

Naukowcy z Johns Hopkins University i National University of Singapore zauważyli, że roboty są w stanie w wielu czynnościach pomóc ludziom. Jednak często brak u nich rozwagi. Problem ten wydawał się być szczególnie zauważalny podczas podnoszenia dużych lub ciężkich przedmiotów. Robot nie potrafił bowiem ocenić skali wagi, długości i szerokości podnoszonego przedmiotu. W efekcie często je upuszczał, a to z kolei skutkowało zniszczeniem przedmiotu poprzez za mocny ścisk lub upuszczenie pakunku. Dlatego też ci sami naukowcy opracowali niedawno technikę pozwalającą określić robotom właściwości fizyczne przedmiotu i samodzielnie ocenić czy są, czy nie są w stanie podnieść go bez ryzyka uszkodzenia.

W praktyce

Jak czytamy w serwisie techxplore.com, aby robot mógł wykonać dobrze swoje zadanie, pierwotnie musiał nauczyć się określać kilka kwestii. Przede wszystkim,pierwszą czynnością jaką musi wykonać jest identyfikacja przedmiotu i określenie jego parametrów. Kolejny etap to wygenerowanie trajektorii ruchów całego ciała. Czyli tak naprawdę, proces ten przypomina posty proces myślowy człowieka, znajdującego się w podobnej sytuacji. Naukowcy są już po pierwszych testach z robotem NAO, czyli renomowanym, humanoidalnym robotem opracowanym przez SoftBank Robotics. Wyniki okazały się być zadowalające, ponieważ robot dokładnie określił swoje szanse na podniesienie wskazanego przez naukowców przedmiotu. Krok ten być może wydaje się mało znaczący dla niektórych. Jednak w rezultacie to ogromny postęp, np. w planowaniu prac robota, a co za tym idzie również jego wydajności.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 5 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend