X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Praca w IT: stacjonarnie, hybrydowo czy zdalnie?

Artykuł Partnera

Praca zdalna w 2020 roku dla wielu osób była przymusem, który pojawił się nagle. Nie każdy był na niego gotowy. W branży IT nie była jednak nowością — takie rozwiązania wykorzystywane były już wcześniej. Jaki model pracy jest najpopularniejszy w pracy w tym sektorze obecnie i dlaczego?

Wygodnie z domu lub zespołowo z biura

Nie jest niczym zaskakującym, że branża IT rządzi się swoimi prawami i wykorzystuje rozwiązania, które w innych dziedzinach nie są jeszcze zbyt popularne. Programiści, architekci, testerzy oraz specjaliści z innych dziedzin związanych z technologią od lat wykorzystują możliwość pracy zdalnej. Elastyczność wykonywanych działań oraz narzędzia ułatwiające przypisywanie zadań i komunikację na odległość sprawiają, że w IT wiele osób decyduje się na pracę w stu procentach poza biurem. Jest to rozwiązanie wygodne dla osób, które nie chcą tracić czasu na dojazdy, a także dla tych, którzy nie chcą dopasowywać swojego miejsca zamieszkania do pracy i marzą o tym, aby łączyć pracę z podróżami.

Nie dla każdego jednak praca całkowicie zdalna jest rozwiązaniem idealnym. Są osoby, które zdecydowanie bardziej produktywnie działają w biurze. Ponadto praca w IT wymaga również wykorzystywania odpowiedniego sprzętu, którego zabieranie ze sobą do domu może okazać się niepraktyczne. Dlatego też firmy z tej branży nie zamykają się na możliwość pracy stacjonarnej. Wiele przedsiębiorstw informatycznych docenia fakt, że pracując z siedziby firmy, zespół jest bardziej zgrany, a praca bardziej kreatywna.

Tryb mieszany, czyli coś dla każdego

Rozwiązaniem, które cieszy się coraz większą popularnością nie tylko w branży IT, ale także w innych dziedzinach, w których to możliwe, jest praca hybrydowa, czyli łączenie pracy z domu z wizytami w biurze. Firmy decydują się na ten model, ponieważ zapewnia on wysoki komfort pracy oraz elastyczność dla pracowników przy jednoczesnym utrzymaniu odpowiedniej integracji między członkami zespołu. Praca w systemie hybrydowym niesie za sobą dużo plusów zarówno z perspektywy osób zatrudnionych w firmie, jak i z punktu widzenia dbania o kondycję całego przedsiębiorstwa. Zadowolenie pracowników, zapewnienie im komfortu i elastyczności w kwestii miejsca pracy oraz możliwość budowania dobrych relacji między pracownikami sprawiają, że firma funkcjonuje o wiele wydajniej.

Pracę hybrydową można zorganizować na różne sposoby. Są firmy, które pozwalają pracownikom na samodzielne dopasowywanie tego modelu do swoich potrzeb i zdecydowanie ile dni będą pracować w biurze, a ile dni poza nim. Bardzo popularne jest także określenie, ile dni w tygodniu pracownicy mają spędzić w siedzibie firmy, a ile mogą pracować z domu. Takie rozwiązanie pozwala na usystematyzowanie pracy oraz przede wszystkim na ustalenie odpowiedniego grafiku. Umożliwia dopracowanie planu tygodnia w taki sposób, aby na miejscu zawsze był specjalista z konkretnej dziedziny.

Osoby zatrudnione w sektorze IT zgodnie przyznają, że praca hybrydowa w tej branży jest najlepszym rozwiązaniem. Pozwala ona łączenie codziennych obowiązków zawodowych z życiem prywatnym. Umożliwia zaoszczędzenie sporo czasu, który trzeba tracić na dojazdy w przypadku pracy stacjonarnej, a także zapewnia kontakt ze współpracownikami na lepszym poziomie niż przypadku pracy zdalnej.

Artykuł Partnera


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 39 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend