Gdy zaczęto mówić o tym, że sztuczna inteligencja wkroczyła już niemalże we wszystkie obszary naszego życia, Facebook dodał do tego jeszcze mapy. Jednak jak sam pisze o nich na swoim blogu, to wciąż prawie idealna nawigacja, gdyż popełnia drobne błędy.
Robot, który zna teren
Facebook nie próżnuje w temacie sztucznej inteligencji. Właśnie opracował robota, który za pomocą algorytmu DD-PPO (Decentrialized Distributed Proximal Policy Optimization), jest w stanie poruszać się i osiągnąć cel, nie używając mapy przez 99,9% czasu. To dość innowacyjne, gdyż poprzednie systemy radziły sobie tylko przez niecałe 92% czasu.
Niestety na ten moment, robot ten był trenowany jedynie wewnątrz budynków, tj. w biurach, domach, pokojach. Jak czytamy na blogu Facebooka, za pomocą DD-PPO, możliwe jest skalowanie optymalizacji wcześniejszych zasad tak, aby uzyskać odpowiednią synchronizację.
Facebook na algorytm nałożył również dwa obciążenia, osiągając tym samym przyspieszenie 107x na 128 GPU. Stan badań przedstawia poniższy obrazek:
Szkolenie
Facebook poinformował, że wszelakie szkolenia były możliwe za pomocą ich platformy AI Habitat, która spełnia rolę symulatora kroków. Działa ona z prędkością 10 000 klatek na sekundę i jest doskonałym narzędziem do trenowania. Na poniższym screenie widać też efektywność robota, który pomyślnie dotarł do miejsca docelowego (czerwony punkt).
Wszelakie próby pokazały, że odsetek błędów robota jest bardzo niewielki (do 3%), ale Facebook wciąż nie jest do końca zadowolony ze swoich efektów. Powód? Badania te były przeprowadzone w środowisku zamkniętym i jak przyznaje gigant, o sukcesie można mówić dopiero wtedy, gdy jego skuteczność będzie wynosiła 100% w przestrzeni otwartej.
Jak długo będziemy musieli czekać?
Zapewne jeszcze długo. Głównie dlatego, że Facebook najpierw planuje tak udoskonalić robota, aby radził sobie w 100% bez mapy i nie popełniał błędów. Kolejnym krokiem, będą liczne badania i trening sztucznej inteligencji na przestrzeni otwartej. Jak czytamy na blogu giganta, na taki efekt będzie trzeba czekać na pewno jeszcze jakiś czas, a być może nawet lat.
Ale kto wie? Może zostaniemy miło zaskoczeni kolejnymi odkryciami, aż w końcu sukcesem w tej dziedzinie również przez inne firmy, dla których AI jest całym życiem?