X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Czy robot będzie mógł coś poczuć za pomocą dotyku?

Naukowcy z ETH opracowali taka metodę, dzięki której robot będzie miał bardziej wrażliwy dotyk. Oznacza to, że bez większych problemów powinien poradzić sobie z przenoszeniem przedmiotów, a także ich wyczuciem. Co sprawia, że tak się dzieje?

Robot z mniejszą siłą w rękach

Dzięki naukowcom z ETH, roboty będą mogły od teraz podnosił i dotykać delikatnych przedmiotów bez obawy przed ich uszkodzeniem. Jak czytamy w serwisie techxplore.com, wszystko za sprawą niedrogiego w kosztach eksploatacji czujnika, który niejako stacje się dla nich receptorem. Składa się on z silikonowego materiału imitującego skórę, plastikowych mikroperełek oraz kamery przymocowanej do spodu czujnika. Dzięki niemu oraz maszynowemu uczeniu, robot potrafi obliczyć swój rozkład siły, jaki może wykorzystać w momencie dotykania kruchych przedmiotów. Za pomocą opracowanego przez naukowców czujnika, możliwe jest również obliczenie kierunku działania siły.

źródło: techxplore.com

Powyższe zdjęcie co prawda przedstawia prototyp czujnika, ale naukowcy cały czas pracują na jak najcieńszą jego wersją. Do tej pory, mogą się jednak poszczycić czujnikiem o wymiarach 1,7 cm grubości, który pokrywa powierzchnię pomiarową 5 x 5 cm. Uważają natomiast, że przy pomocy obecnej technologi, wynik ten może wynosić 0,5 centymetra.

Na co możemy liczyć w przyszłości?

Wykorzystanie takiego czujnika w dziedzinie robotyki i sztucznej inteligencji, może w rezultacie być pierwszym krokiem do stworzenia robota ze sztuczną skórą. Jakby tego było mało, robot ten równie dobrze odczuwałby przedmioty jak człowiek. Gdyby taki był efekt w przyszłości, na pewno przysłużyłby się również do pracy w miejscach, gdzie delikatność jest potrzebna, np. w fabryce szkła. Cieszą również koszty takiego czujnika, które są niskie, a zatem produkcja czujników mogłaby być nawet na skalę masową.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 12 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend