X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

CIMON – pierwszy robot-pomocnik dla astronautów już w kosmosie

Wraz z 15 misją załadunkową SpaceX na Międzynarodową Stację Kosmiczną NASA, w „pakunku” znalazł się nieoczekiwany gość. Oprócz zapasów wody i żywności dla astronautów, na pokładzie znajdował się pierwszy w historii ludzkości robot wyposażony w oprogramowanie sztucznej inteligencji.

CIMON – nowy członek załogi

CIMON został zaprojektowany przez Europejską firmę lotniczą Airbus w imieniu niemieckiej agencji kosmicznej DLR. Sztuczną inteligencję na potrzeby przedsięwzięcia zaprogramował koncern IBM.

Robot CIMON ma kształt lekko spłaszczonej kuli i waży pięć kilogramów. Jego twarz imituje kreskówkowa postać, a astronauci mogą nim dowolnie manipulować i korzystać z dotykowego ekranu. CIMON może samodzielnie unosić się po całej stacji (dzięki zasysaniu powietrza i wydalania go poprzez specjalną instalację) oraz komunikować się bezpośrednio z załogą – rozumie proste zdania, rolę gestów, umie mówić i rozpoznawać twarze. CIMON został wysłany w kosmos w celu przetestowania, na ile inteligentne roboty mogą ułatwić codzienne zadania astronautom.

CIMON przeszedł do historii

CIMON jest pierwszym inteligentnym robotem, który jest do dyspozycji astronautów w kosmosie. Moment ten wydaje się być kluczowy i jednocześnie symptomatyczny – to właśnie inteligentne roboty były niedołącznym elementem futurystycznych projekcji, które dobrze znamy z filmów i książek science fiction. Wydaje się, że rola sztucznej inteligencji będzie stopniowo wzrastać także w przestrzeni kosmicznej, tak samo jak jest coraz silniej obecna w rożnych obszarach gospodarki na całym świecie i i w naszym życiu codziennym.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 55 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend