Hotelowe i biurowe kuchnie coraz chętniej korzystają z nowoczesnych narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, aby monitorować i redukować marnowanie żywności. Firma Winnow opracowała system, który śledzi, jakie produkty spożywcze trafiają do kosza na śmieci, za pomocą kamery z czujnikiem ruchu oraz wagi. Ten zaawansowany sprzęt jest w stanie zidentyfikować wyrzucane produkty i zapisać ich wagę, co umożliwia dokładne monitorowanie odpadów żywnościowych w czasie rzeczywistym.
SI Winnow przeciw marnowaniu żywności
Marnowanie żywności jest jednym z największych problemów krajów rozwiniętych. Według Programu Środowiskowego ONZ (UNEP) tylko w 2022 roku globalnie zmarnowano 19% dostępnej żywności, co stanowi ponad 1,1 miliarda ton! Prawie 30% tego marnowania miało miejsce w sektorze usług gastronomicznych. Wyniki prezentowane przez UNEP pokazują jasno, że obecnie straty żywności i nieefektywne łańcuchy dostaw generują prawie pięciokrotnie więcej emisji gazów cieplarnianych niż sektor lotniczy.
Z tego też powodu jednym z rozwiązań powyższego problemu może być system Winnow. Został on zaprojektowany tak, aby ułatwić kucharzom i menedżerom restauracji zbieranie dokładnych danych dotyczących marnowanej żywności. Po umieszczeniu odpadów w koszu kamera analizuje, co zostało wyrzucone – czy to obierki z marchwi, nadmiar guacamole czy niezjedzone puree ziemniaczane – a waga zapisuje ilość wyrzucanego produktu. Te dane są dostępne w czasie rzeczywistym, co pozwala na bieżąco podejmować działania mające na celu zmniejszenie marnowania żywności.
Marc Zornes, współzałożyciel Winnow, podkreśla, że głównym problemem, z jakim boryka się wiele firm w walce z marnowaniem żywności, jest trudność w zbieraniu dokładnych danych. „System sprawia, że zbieranie dokładnych informacji na temat marnowanej żywności jest bardzo proste, co jest kluczowe, ponieważ kuchnie są bardzo zajętymi miejscami” – mówi Zornes.
Jakie korzyści niesie zastosowanie SI w ograniczaniu marnowania żywności?
Dane zbierane przez system Winnow są wykorzystywane do doradzania kucharzom w zakresie zakupu odpowiedniej ilości składników i optymalizacji procesów przygotowywania potraw, co pomaga zminimalizować straty ponoszone przez restauracje i hotele. System jest w stanie rozpoznać produkty spożywcze z dużą dokładnością, jednocześnie umożliwia użytkownikom poprawę działania sztucznej inteligencji poprzez wprowadzanie ręcznych korekt.
Winnow znajduje zastosowanie w wielu różnych miejscach, w tym w hotelach, na statkach wycieczkowych, na uniwersytetach i w firmach cateringowych. Na przykład w regionie Bliskiego Wschodu hotele Hilton wykorzystują dane z systemu Winnow do analizowania, które produkty z bufetów śniadaniowych są najczęściej marnowane. Na podstawie tych danych wprowadzają zmiany, m.in. serwowanie mniejszych porcji rogalików, owoców i wędzonego łososia.
Sebastian Nohse, starszy dyrektor ds. kulinariów w Hilton EMEA, zaznacza, że bufety śniadaniowe generują dużą ilość odpadów, które wcześniej były trudne do śledzenia. Dzięki Winnow możliwe jest dokładne monitorowanie i podejmowanie działań mających na celu redukcję marnowania żywności.
Wykorzystanie sztucznej inteligencji w walce z marnowaniem żywności może przynieść znaczące korzyści zarówno środowiskowe, jak i ekonomiczne. Redukcja marnowania żywności poprawia ekologiczne działanie firm i pozwala na obniżenie szeregu kosztów operacyjnych. Wyniki pilotażowego programu „Green Breakfast” w hotelach Hilton w Zjednoczonych Emiratach Arabskich pokazują, że możliwe jest zmniejszenie odpadów przedkonsumpcyjnych nawet o 76%, a pokonsumpcyjnych o 55% w ciągu zaledwie czterech miesięcy.