Badacze z Auckland University of Technology opracowali pierwszy na świecie model AI, który przewiduje wybory danej osoby zanim ta zdąży o tym pomyśleć. Czy jesteśmy świadkami małej rewolucji?
Rozwój sztucznej inteligencji jest możliwy tylko z jednego powodu – za każdym algorytmem stoi człowiek i jego supermaszyna, czyli ludzki mózg. Posiada on 100 miliardów neuronów, a przeciętna dorosła osoba dokonuje około 35 tys. wyborów każdego dnia. Mózg stanowi zaledwie 2% masy ludzkiego ciała, a mimo to pobiera aż 20% energii w stanie spoczynku. To właśnie ten fakt uznaje się za ewolucyjnie determinujący kognitywistyczną rewolucję i późniejsze osiągnięcie zdecydowanej przewagi nad innymi gatunkami.
AI uczy się od najlepszych
Naukowcy z Auckland postanowili, za pomocą sztucznej inteligencji, przechytrzyć ludzką sieć neuronową. Stworzony przez nich Model AI (NeoCube) opiera się na sieci neuronowej o nazwie Spiking Neural Networks (SNN). Sieć taka, oprócz neuronalnych i synaptycznych zmiennych, uwzględnia także koncepcję czasu.
Neurony SNN wysyłają sygnał tylko wtedy, gdy wewnętrzna jakość neuronu związana z ładunkiem elektrycznym membrany osiąga określoną wartość. Sygnał ten dociera do kolejnych neuronów. Te z kolei zwiększają lub zmniejszają swój potencjał zgodnie z tym sygnałem. Naukowcy do przeprowadzenia eksperymentu stworzyli infrastrukturę AI NeoCube, która opiera się właśnie na modelu SNN.
Odgadywanie wyborów
Model „wytrenowano” na 20 uczestnikach eksperymentu. Podczas niego badani mieli za zadanie oglądać rozmaite filmy reklamowe z logotypami napojów i dokonywać wyborów. Praca mózgu była rejestrowana przez elektroencefalograficzne elektrody, które błyskawiczne przekazywały dane do analizy systemowi NeoCube. Sztuczna inteligencja szybko nauczyła się mechaniki procesu myślowego uczestników i finalnie, z wyprzedzeniem 0,2 sekundy była w stanie precyzyjnie odgadnąć przyszłe wybory uczestników eksperymentu.
„Mózg jest niesamowity – uczy się i zapamiętuje rzeczy w celu ich rozpoznawania, zanim nawet będzie mógł to zrobić. Jeśli komputer będzie w stanie to robić, zmieni się sposób w jaki żyjemy” – tymi słowami podsumowała eksperyment Maryam Doborjeh. Trudno się z nią nie zgodzić. Predyktywne modele sztucznej inteligencji będą mogły znaleźć zastosowanie w praktycznie każdym sektorze gospodarki – od służbę zdrowia, po ekonomię, a na marketingu i bezpieczeństwie publicznym skończywszy.
Źródła:
https://www.sciencedirect.com
http://techgrabyte.com