Naukowcy zbadali kwestię nagrzewania się pomieszczeń za pomocą promieni słonecznych. Zauważyli również tu duży potencjał do zmniejszenia zużycia energii. W związku z tym, opracowali inteligentny materiał, który po naciśnięciu odpowiedniego przycisku, będzie umożliwiał zarówno absorbowanie promieni słonecznych, jak i chłodzenie pomieszczenia.
Inteligentne okno
Naukowcy z Duke University opracowali urządzenie przypominające okno. Jednak od zwykłego okna odróżnia go, m.in. to, że za jego pomocą możemy zapanować nad temperaturą. Wystarczy tak naprawdę jeden przycisk. Umożliwi on zarówno absorpcję światła słonecznego, czyli to, z czym mamy obecnie do czynienia, jak również chłodzenie pomieszczenia. Inteligentne okno zostało opracowane za pomocą technologii elektrochromowej. Nie zawiera ona żadnej stałej części, co sprawia, że można ją stale dostrajać. Technologię tę wykorzystuje się również do zmienia szkła z nieprzezroczystego na przezroczyste i na odwrót. Zarówno ogrzewanie i chłodzenie jest możliwe za pomocą umieszczenia cienkich warstw elektrod z prądem, między warstwami tworzywa przypominającego szkło.
Jak czytamy, w trybie grzania urządzenie ciemnieje, aby przyswajać energię słoneczną. Zaś w trybie chłodzenia przypomina ono czyste okno, a jest to specjalnie skonstruowane lustro odbijające światło. W związku z tym, technologia nie zastąpi w 100% okna w domach czy biurach, ale może być zastosowane na nnych powierzchniach budynku.
Co wniesie taki wynalazek?
Przede wszystkim może stać się niezwykle pożądanym elementem domu w krajach, gdzie obok upałów występuje, np. wilgoć. Przykładem takiego kraju jest USA. Naukowcy policzyli, że właśnie tam, dzięki istnieniu takiego narzędzia, możliwa byłaby obniżka energii elektrycznej o ponad 20%. Dodatkowo, stosując inteligentne okna na powierzchni budynków, być może udałoby się uniknąć wahań temperatur, z którymi obecnie się zmagamy w wielu sytuacjach. Nie byłoby gwałtownej zmiany z powietrza zimnego na gorące oraz na odwrót. Co więcej, technologia ta w pełni wykorzystuje energię odnawialną. Dzięki niej również, podczas budowy obiektów, mogłoby nastąpić zmniejszenie ilości wykorzystywanych materiałów budowlanych. A te, jak wiemy, od lat są źródłem zanieczyszczeń powietrza oraz emisji dwutlenku węgla. Zatem inteligentne okna zapewnią nam nie tylko odpowiednią temperaturę wewnątrz, ale także zadbają o czyste powietrze na zewnątrz.