X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Włoscy naukowcy pracują nad modelem latającego robota humanoidalnego

Dla naukowców nie wystarczające są już prace nad lepszą koordynacją ruchową robotów, przypominających człowieka. Teraz postanowili oni bowiem dać mu możliwość latania. I chociaż przed nimi wciąż wiele pracy, efekty już dziś naprawdę wyglądają imponująco.

Latający robot humanoidalny

Pracy nad tym projektem podjęli się naukowcy z Włoskiego Instytutu Technologii, którzy przebadali wstępnie ten, wydawałoby się, nieco futurystyczny pomysł. Okazał się on jednak na tyle realny, że powstał iRonCub – pierwszy humanoidalny robot z napędem odrzutowym. Jak twierdzą naukowcy, pierwszy raz o takim projekcie myśleli oni już w roku 2016. Ich ówczesnym celem było uczestniczenie w wypadkach, kiedy to zniszczenie obiektu lub zagrożenia (powodzie, pożary) nie pozwalałyby na uratowanie osób będących wówczas w środku. Roboty te miałyby również charakter testowy, sprawdzający poszczególne możliwości w razie podobnego wypadku.

Nowy projekt zaś miał nauczyć robota manipulacji przedmiotami, chodzenia i latania. Nie bazuje on również na całkowicie nowych odkryciach, a jest jedynie uzupełnieniem o zdolność latania, poprzednich projektów tego typu. Samo latanie zaś jest możliwe dzięki wykorzystaniu silnika odrzutowego. Ten z kolei został oparty na danych, dzięki którym naukowcy mogli go wyszkolić.

Jednocześnie naukowcy zaznaczają, że prace nad takimi robotami nie należą do najłatwiejszych. Powód jest prosty. Temperatura powietrza w odrzutowcach może osiągnąć 700 stopni Celsjusza, a prędkość powietrza może mieć cechy ponaddźwiękowe, płynąc z prędkością około 1800 km/h. Dlatego w pierwszej kolejności, trzeba było stworzyć odpowiednie warunki bezpieczeństwa po to, aby móc bezpiecznie pracować z iRonCub. Natomiast gdy problemy na tym polu zostały opanowane, dokonano pierwszych testów. A ich efekt był zadowalający. Mimo to, wciąż istnieje wiele zagrożeń i niedociągnięć na tym polu, nad którymi włoscy naukowcy zobowiązali się w dalszym ciągu pracować.

Jakie może mieć przeznaczenie?

Naukowcy wspominali o wykorzystaniu iRonCube do testów podczas katastrof, a następnie udziału w nich, gdy rzeczywiście będą miały miejsce. Pozwoli to na wykorzystanie potencjału, również tego manipulacyjnego i ruchowego robotów, np. gdy podczas pożaru będzie potrzeba otworzenia drzwi czy zakręcenia kurka z gazem. Ponadto, latające roboty mogą także stanowić doskonałą bazę pomocników, gdy jakieś ścieżki będą nie do przejścia, czy przeskoczenia i jedynie obiekt latający byłby w stanie poradzić sobie z tym zadaniem. Co prawda, na ten moment marzenie o tego typu współpracownikach, np. w straży pożarnej to mrzonki, natomiast naukowcy już teraz robią wszystko co w ich mocy, aby jak najszybciej takie rozwiązanie się urzeczywistniło.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 81 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend