MediSensonic S.A. to polska spółka technologiczna z sektora medycznego. Niedawno firma ogłosiła rozpoczęcie przełomowego projektu „Autostrzykawka” dzięki dofinansowaniu w wysokości ponad 10 mln zł przyznanemu przez Agencję Badań Medycznych (ABM).
Przełom w technologii medycznej
„Autostrzykawka” została stworzona z myślą o wykorzystaniu w sytuacjach krytycznych – zagrożenia życia lub zdrowia. Innowacyjne urządzenie ma zrewolucjonizować sposób podawania leków domięśniowych. Oferuje rozwiązanie, które pozwala na szybkie i efektywne aplikowanie leków, nawet przez odzież wierzchnią.
Wykorzystywany mechanizm pozwoli na obsługę jedną ręką i wielorazowe użycie. To czyni go idealnym narzędziem zarówno dla wojska, jak i służb ratunkowych. Projekt zakłada również zastosowanie urządzenia przez osoby zmagające się z nagłymi zagrożeniami zdrowotnymi, na przykład wstrząsem anafilaktycznym.
– „Projekt znacząco przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i zdrowia wielu osób. Współpraca z Agencją Badań Medycznych oraz Wojskową Akademią Techniczną daje solidne fundamenty do skutecznego wprowadzenia Autostrzykawki na rynek” – podkreśla Zenon Szczepaniak, Szef działu R&D w MediSensonic S.A.
Wszechstronne zastosowanie i wyjątkowa technologia
Urządzenie będzie szczególnie przydatne na współczesnym polu walki. Bardzo istotne zastosowanie obejmuje podawanie leków przeciwbólowych, a także neutralizujących skutki działania bojowych środków trujących. Konstrukcja urządzenia umożliwi bezpieczne podawanie leków w trudnych warunkach, co jest kluczowe dla zwiększenia szans przeżycia.
Projekt jest realizowany we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną (WAT). Organizacja ta odpowiada za przeprowadzenie kompleksowych badań, niezbędnych do wdrożenia urządzenia do masowej produkcji.
Innowacje na miarę XXI wieku
Obecnie MediSensonic prowadzi intensywne przygotowania do rozpoczęcia seryjnej produkcji. „Autostrzykawka” ma stać się istotnym elementem wyposażenia żołnierzy, służb ratunkowych oraz użytkowników indywidualnych.
– „Taki kierunek rozwoju zwiększa skalę grupy użytkowników” – zauważa Robert Gromada, prezes MediSensonic S.A.
Projekt wpisuje się w strategię firmy, która od momentu powstania w 2018 roku skupia się na innowacyjnych rozwiązaniach w obszarze medycznym. MediSensonic planuje zadebiutować na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w 2025 roku, co ma przyspieszyć realizację kolejnych projektów.
Dzięki wsparciu finansowemu ABM oraz współpracy z wiodącymi instytucjami naukowymi MediSensonic może rozwijać swoje zaawansowane technologie, aby realizować kolejne projekty.