X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

PIAST AI – w Polsce powstanie fabryka AI za 400 mln euro

Unia Europejska stawia na rozwój sztucznej inteligencji, a jednym z istotnych elementów tej strategii jest budowa sieci fabryk AI. Wśród nowych centrów znalazła się PIAST AI Factory, która powstanie w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.

Fabryka AI – co to właściwie oznacza?

Termin „fabryka AI” może brzmieć nieco myląco, ponieważ w rzeczywistości nie chodzi o tradycyjną halę produkcyjną. Fabryki AI to zaawansowane centra danych, które dostarczają niezbędnej infrastruktury do trenowania, testowania i wdrażania modeli AI. Są to kompleksowe ekosystemy, które zapewniają moc obliczeniową, oprogramowanie i dostęp do dużych zbiorów danych.

Celem fabryk AI jestprzede wszystkim przyspieszenie rozwoju i implementacji sztucznej inteligencji w różnych sektorach. Poza tym takie centra mają za zadanie wspierać badania nad AI poprzez udostępnianie infrastruktury obliczeniowej. Stworzenie sieci fabryk może znacząco usprawnić współpracę między europejskimi ośrodkami badawczymi.

PIAST AI – finansowanie i współpraca

Projekt PIAST AI Factory będzie realizowany w ramach programu EuroHPC Joint Undertaking (EuroHPC JU), który koncentruje się na rozwoju infrastruktury superkomputerowej w Europie.

Dalsza część artykułu znajduje się poniżej reklamy


Inwestycja w polską fabrykę AI wyniesie ok. 400 mln zł. Połowa środków pochodzi z funduszy Unii Europejskiej, a druga połowa z budżetu państwa.

Główne podmioty zaangażowane w projekt to: Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS), Politechnika Poznańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Zastosowanie sztucznej inteligencji w PIAST AI i innych fabrykach

PIAST AI Factory będzie koncentrować się na co najmniej kilku ważnych obszarach badań i wdrożeń:

  • ochrona zdrowia,
  • cyberbezpieczeństwo,
  • robotyka,
  • zrównoważony rozwój.

Wraz z PIAST AI Factory powstaną także inne europejskie fabryki sztucznej inteligencji, które zostaną ulokowane w Austrii, Bułgarii, Francji, Niemczech i Słowenii. Dołączają one do sześciu innych centrów wybranych w grudniu 2024 roku. Dzięki fabrykom AI państwa Unii Europejskiej mają stać się bardziej niezależne i konkurencyjne w zakresie rozwoju nowoczesnych technologii.

Problemy na horyzoncie – amerykańskie ograniczenia eksportowe

Mimo entuzjazmu wokół projektu, na drodze do pełnej realizacji PIAST AI Factory mogą pojawić się przeszkody. Administracja Stanów Zjednoczonych nałożyła limity na eksport nowoczesnych kart graficznych, które są kluczowe dla przetwarzania danych i rozwoju sztucznej inteligencji. Polska, podobnie jak Luksemburg (siedziba EuroHPC), znalazła się na liście krajów objętych ograniczeniami. Oznacza to konieczność spełnienia dodatkowych procedur importowych, co może opóźnić start fabryki.

Eksperci obawiają się, że jeżeli polityka handlowa USA się nie zmieni, europejskie inwestycje w AI mogą stracić konkurencyjność wobec amerykańskich gigantów technologicznych. Kluczowe będzie stanowisko nowej administracji prezydenckiej po wyborach w USA.

Piast AI – co to oznacza to dla Polski?

Dla naszego kraju budowa fabryki AI to krok w stronę niezależności – możliwość stworzenia krajowych rozwiązań AI zamiast polegania na amerykańskich firmach. Taka decyzja oznacza również wzmocnienie pozycji Polski w unijnej polityce technologicznej, a także potencjalne przyciągnięcie nowych inwestorów.

PIAST AI Factory to jedna z najważniejszych inwestycji w polski sektor technologiczny. Projekt, realizowany ma potencjał, by znacząco przyspieszyć rozwój sztucznej inteligencji w Polsce i całej Unii Europejskiej. Wciąż jednak pozostaje pytanie, czy polityka handlowa USA nie stanie się przeszkodą na drodze do jego pełnej realizacji.



Reklama


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku


(Visited 232 times, 6 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend