X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Maseczki, soczewki i tatuaże – to one wykryją choroby w przyszłości

Nauka nigdy nie staje w miejscu. Dlatego też badacze wciąż szukają ciekawych rozwiązań do popraw jakości naszego życia lub jak w tym przypadku – zdrowia. Dlatego też obecnie pracują nad udoskonaleniem urządzeń, które zawsze moglibyśmy mieć przy sobie, w celu kontroli naszego zdrowia.

Urządzenia kontrolujące nasze zdrowie

Naukowcy z Imperial College London i University of Freiburg oznajmili ostatnio, że warto byłoby wykorzystać siłę przedmiotów, z których i tak już korzystamy na co dzień. Mogłyby one pomóc w identyfikacji chorób, kontrolowaniu glukozy czy chociażby wykryciu wirusa COVID-19. Co więcej, w tym ostatnim przypadku, urządzenia wykrywałyby wirusa nawet u tych osób, które przechodzą koronawirusa bezobjawowo. Wśród rzeczy, które zawierałyby takie pomiary zdrowia są maseczki, odzież, soczewki, a nawet tatuaże. Już w tym momencie są one w użytku, natomiast naukowcy pragną poszerzyć badania w tym zakresie. Maseczki bowiem są w sanie wykryć choroby przenoszone drogą kropelkową. Soczewki są zaś w stanie kontrolować ciśnienie płynów wewnątrz oka. Odzież mogłaby wykrywać toksyny z potu, stają się tym samym biomarkerem, wykrywającym choroby, w tym również te bezobjawowe.

Ze wszystkich przykładów, najciekawszy jednak wydaje się być tatuaż. Pomógłby on nie tylko wykryć choroby, ale także kontrolować, np. poziom glukozy we krwi, lub mógłby poinformować osobę z chorobą hormonalną czy metaboliczną, jeśli pH jej ciała uległo zmianie. A to wszystko za sprawą zmiany koloru.

przykład tatuaży zmieniających kolor

źródło: techxplore.com

Najbliższa przyszłość czy marzenie?

Wymienione przez nas przykłady to według naukowców najbliższa przyszłość nasza i ciągły rozwój medycyny. Dlaczego tak bardzo badacze wierzą w powodzenie takich metod kontrolowania naszego zdrowia? Przyczyna wbrew pozorom jest bardzo prosta. Już dziś, większość społeczeństwa korzysta z inteligentnych rozwiązań, w tym zegarków, które kontrolują stan naszej aktywności fizycznej, oddechów itd. Ponadto, w trakcie pandemii coraz więcej chcemy dowiadywać się o naszym zdrowiu i stało się ono dla nas bardziej priorytetowe niż wcześniej. Tym samym również, przyzwyczajeni do noszenia maseczek, w większości nie mielibyśmy nic przeciwko temu, aby wykorzystać w związku z tym ich potencjał i np. kontrolować poziom oddechu. Dlatego też naukowcy również zauważyli w tym temacie otwartą furtkę, o czym sami wspominają. Przyszłość zatem wydaje się być ciekawsza, niż do tej pory mogliśmy to sobie wyobrażać.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

(Visited 16 times, 1 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend