Google intensyfikuje rozwój swojego sztucznego asystenta Gemini, szykując jego wersję dedykowaną najmłodszym użytkownikom. Jak wykazała analiza kodu aplikacji na Androida, firma pracuje nad „Gemini for kids”.
Opowieści na dobranoc i pomoc w zadaniach domowych
Zgodnie z informacjami podanymi przez blogera AssembleDebug nowe narzędzie ma towarzyszyć dzieciom w codziennej nauce i rozwijaniu kreatywności. Dziecięca wersja Gemini umożliwi m.in. tworzenie opowieści, zadawanie pytań i uzyskiwanie pomocy przy pracach domowych. Pomoże także w bezpiecznym eksplorowaniu świata informacji
To odpowiedź Google na coraz powszechniejsze wykorzystywanie generatywnej AI przez dzieci i nastolatki w celach edukacyjnych. Dotychczas dzieci korzystały z takich narzędzi jak ChatGPT czy Character.ai bez żadnych dostosowań wiekowych, co budziło obawy specjalistów oraz rodziców.
Nowa wersja asystenta ma zawierać specjalne mechanizmy cenzury treści oraz integrację z systemem kontroli rodzicielskiej Google Family Link. Oznacza to, że rodzice będą mogli monitorować aktywność dziecka, sprawdzać, z jakich funkcji korzysta oraz modyfikować ustawienia zgodnie z wiekiem i poziomem dojrzałości dziecka.
Przeczytaj też: Google Gemini 2.0 z funkcją Deep Research.
„Gemini dla dzieci” – bezpieczna sztuczna inteligencja dla najmłodszych?
Projekt „Gemini for kids” to pierwsza tak kompleksowa próba stworzenia przestrzeni generatywnej AI z myślą o dzieciach poniżej 13. roku życia. Klasyczna wersja Gemini już teraz ma bardziej rygorystyczne zasady bezpieczeństwa dla nastolatków. Jednak nowa odsłona ma iść o krok dalej. Kod aplikacji wskazuje, że dane przetwarzane będą zgodnie z polityką prywatności Google i specjalnymi zasadami dotyczącymi aplikacji Gemini.
W praktyce dziecięca wersja zapewni interakcję podobną do osobistego korepetytora. Będzie odpowiadać na pytania z matematyki, pomagać pisać eseje i wyjaśniać trudniejsze pojęcia. Zadba jednocześnie o prosty, zrozumiały i dostosowany do wieku język komunikacji.
Odpowiedź na nowe potrzeby i zagrożenia
Termin premiery nie został jeszcze ogłoszony. Jednocześnie eksperci już teraz wskazują na potencjalne zalety, ale też wyzwania związane z nowym narzędziem. Z jednej strony „Gemini for kids” może stać się pomocnym wsparciem dla rodziców i nauczycieli. Natomiast z drugiej – jego nieodpowiednie użycie może prowadzić do zbyt dużej zależności dzieci od technologii czy braku zrozumienia dla natury generatywnej AI.
Rynkowa konkurencja na razie nie oferuje podobnych rozwiązań. Zarówno OpenAI, jak i Character.ai nie posiadają dedykowanych wersji swoich modeli dla dzieci. Ponadto platformy te bywały już krytykowane za generowanie treści nieodpowiednich dla najmłodszych.
Nowy standard w cyfrowym wychowaniu z „Gemini for kids”?
Google, decydując się na rozwój Gemini dla dzieci, może wyznaczyć nowy kierunek w rozwoju odpowiedzialnej sztucznej inteligencji. Potrzeba wsparcia dzieci w bezpiecznym i efektywnym korzystaniu z AI jest coraz bardziej paląca. „Gemini for kids” może stać się odpowiedzią na ten trend. W erze cyfrowych asystentów rośnie znaczenie platform, które łączą nowoczesność z etycznym podejściem do rozwoju najmłodszych użytkowników.
Jeśli nowy model AI od Google spełni pokładane w nim oczekiwania, może stać się ważnym narzędziem edukacyjnych nadchodzących lat.
Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku
AI w marketingu – jak zwiększyć sprzedaż i zaangażowanie klientów?
Test Turinga: Czy AI jest już inteligentniejsze od człowieka?