X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Cyfrowa rekonstrukcja dzieła Rembrandta możliwa dzięki AI

Rembrandt to malarz, do którego wciąż wzdychają miłośnicy sztuki na całym świecie. Jedno dzieło, w sposób szczególny ujęło również naukowców. W związku z tym, postanowili dokonać jego cyfrowej rekonstrukcji, przy użyciu AI.

Rembrandt bliżej nas

Dzieła Rembrandta, mimo upływu lat, z dnia na dzień zyskują na swojej wartości, nie tylko tej finansowej. Coraz to nowsze pokolenia zachwycają się jego obrazami, np. Krajobrazem z miłosiernym Samarytaninem, Portretem dziewczyny w oknie czy chociażby autoportretem artysty. Natomiast naukowcy zdecydowali się udostępnić całemu światu jeden z jego obrazów o nazwie Nocny zegarek. W tym celu, poskładali  44,8 gigapixel cyfrową kopię, a następnie złożyli szczegółowy obraz na podstawie 528 ekspozycji. Kolejnym krokiem było wykorzystanie sieci neuronowych oraz maszynowego uczenia. W rezultacie, naukowcy dostali 44 804 687,500 pikselowy obraz. Od teraz, dzięki AI, nie musimy podróżować aż do Amsterdamu, aby zobaczyć Nocny zegarek, a po prostu kliknąć w ten link. A w nim, na spokojnie przyjrzeć się poszczególnym elementom dzieła.

źródło: hyper-resolution.org

Rijksmuseum i pomoc naukowcom

Nocny zegarek znajduje się w Rijksmuseum, w Amsterdamie. I właśnie to miejsce sfinansowało projekt rekonstrukcji cyfrowej. Ma to na celu nie tylko pokazanie dzieła szerszemu gronu odbiorców, ale też pomoc badaczom śledzić zmiany zachodzące na obrazie, w związku z przemijającym czasem. Warto tutaj również wspomnieć o poprzednich próbach rozsławienia obrazu, podjętych przez muzeum. Już w 2006 roku, jak czytamy w serwisie thenextweb.com, muzeum podjęło współpracę z brytyjskim artystą wizualnym Peterem Greenawayem. Celem było ożywienie obrazu za pomocą światła, co w rezultacie zachwyciło nawet najbardziej wybrednego miłośnika sztuki.


Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend