X

Zapisz się na darmowy newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie. Zapisz się na bezpłatny newsletter.

Sztuczna inteligencja a Oscary: kontrowersje wokół filmu „The Brutalist”

Film „The Brutalist” w reżyserii Brady’ego Corbeta, który zdobył trzy Złote Globy, wywołał niemałe poruszenie w świecie kina.

A to wszystko z powodu wykorzystania sztucznej inteligencji podczas postprodukcji. Choć AI miała wspomóc twórców w subtelnych aspektach filmu, to właśnie ten technologiczny zabieg wywołał kontrowersje, które mogą pozbawić produkcję szans na Oscara.

„The Brutalist”: do czego wykorzystano sztuczną inteligencję?

Kontrowersje pojawiły się, gdy montażysta filmu Dávid Jancsó ujawnił, że w ostatniej scenie produkcji wykorzystano generatywną AI do stworzenia serii rysunków architektonicznych. Dodatkowo technologia Respeecher została użyta do udoskonalenia wymowy węgierskich dialogów wypowiadanych przez Adriena Brody’ego i Felicity Jones. Przy wykorzystaniu AI poprawiono wymowę samogłosek i spółgłosek, aby dialogi brzmiały bardziej autentycznie dla rodzimych użytkowników języka.

Jak przekonuje Corbet:

– Występy Adriena i Felicity są w pełni stworzone przez nich samych. Przez wiele miesięcy pracowali z trenerką dialektu Tanerą Marshall, aby udoskonalić swoje akcenty.

Innowacyjna technologia Respeecher została wykorzystana wyłącznie w edycji dialogów w języku węgierskim, w szczególności w celu dopracowania niektórych samogłosek i spółgłosek. Język angielski nie został zmieniony. Był to proces ręczny, wykonany przez nasz zespół dźwiękowy i program Respeecher w postprodukcji.

Celem było zachowanie autentyczności występów Adriena i Felicity w innym języku, a nie ich zastąpienie lub zmiana, a wszystko to z najwyższym szacunkiem dla rzemiosła.

Choć Corbet zapewnia, że prawie wszystkie efekty wizualne były tworzone ręcznie, to debata wokół filmu nie milknie:

 – Wszystkie obrazy zostały narysowane ręcznie przez artystów. Chcę to dokładnie wyjaśnić – w filmie upamiętniającym, który znajduje się w tle ujęcia, nasz zespół redakcyjny stworzył obrazy celowo zaprojektowane tak, aby wyglądały jak słabe cyfrowe rendery z około 1980 roku.

Czy AI w filmie to nowość?

Wykorzystanie technologii w produkcji filmowej nie jest niczym nowym. W przeszłości CGI i inne zaawansowane technologie pomogły tworzyć niezapomniane dzieła, takie jak odmładzanie postaci w „Indiana Jones i artefakt przeznaczenia” czy miksowanie wokali w „Bohemian Rhapsody”. Jednak w przypadku „The Brutalist” niektórzy widzowie i eksperci krytykują użycie AI jako potencjalne zastępstwo ludzkiej pracy i umiejętności aktorskich.

Reżyser Corbet odpiera te zarzuty, podkreślając, że technologia została wykorzystana jedynie jako wsparcie dla pracy aktorów i zespołu produkcyjnego, a nie jako substytut ich wysiłków.

Gdzie leży granica w wykorzystaniu AI w kinie?

Debata na temat użycia sztucznej inteligencji w „The Brutalist” zwraca uwagę na szerszy problem – jak daleko mogą sięgać twórcy w wykorzystywaniu technologii, zanim ich dzieło przestanie być uznawane za jedynie ludzką pracę? Czy przypadek „The Brutalist” stanie się precedensem i zostanie wykluczony z nominacji do Oscarów? Te zostaną ogłoszone 23 stycznia o godzinie 14:30 polskiego czasu.

Film w reżyserii Corbeta trafi do polskich kin już 31 stycznia tego roku.

Reklama



Porozmawiaj z nami o sztucznej inteligencji
Dołącz do grupy "AI Business" na Facebooku


(Visited 25 times, 25 visits today)

Newsletter
AI Business

Bądź na bieżąco z możliwościami sztucznej inteligencji w biznesie.
Zapisz się na bezpłatny newsletter.



Najnowsze artykuły - AI sztuczna inteligencja

Send this to a friend